Hospicjum Domowe sprawuje opiekę paliatywną, która jest specjalistycznym świadczeniem medycznym udzielanym w domu pacjenta w ramach kontraktu z NFZ.
Idea opieki domowej opiera się na współdziałaniu rodziny chorego z członkami wyjazdowego zespołu hospicyjnego. Razem z bliskimi pacjentów zespół hospicjum domowego stara się zapewnić jak najlepsze warunków dla osób chorób w środowisku domowym. Celem naszej pracy nie jest zatrzymanie procesu chorobowego czy wyleczenie pacjenta, ale poprawa jakości życia chorych i ich bliskich w tym trudnym okresie.
Zapewniamy specjalistyczną bezpłatną pomoc w oparciu o najnowsze standardy medycyny paliatywnej w ramach kontraktu z NFZ
Hospicjum domowe dla dorosłych i wypożyczalnia sprzętu:
W hospicjum domowym usługi medyczne świadczone są przez wyjazdowy zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie opieki paliatywnej, składający się z lekarzy, pielęgniarek, psychologa, oraz rehabilitanta. Pielęgniarki wykonują zabiegi medyczne, uczą rodzinę pielęgnacji chorego, profilaktyki przeciwodleżynowej, doradzają rodzinie w rozwiązywaniu problemów pielęgnacyjnych, wyjaśniają sposób przygotowania i podawania leków. Wizyty lekarskie i pielęgniarskie odbywają się po wcześniejszym ustaleniu terminu telefonicznie. Lekarz odwiedza chorego, co najmniej 2 razy w miesiącu, pielęgniarki spotykają się z chorym 2 razy w tygodniu. W razie potrzeby wizyty odbywają się częściej.
Naszym pacjentom udostępniamy sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie, w tym m.in. specjalistyczne łóżka, materace przeciwodleżynowe, a także koncentratory tlenu, zakupione dzięki środkom zebranym przez Włoszczowskie Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej.
Współpracujemy z Włoszczowskim Hospicjum Stacjonarnym oraz Włoszczowskim Stowarzyszeniem Opieki Paliatywnej oraz wypożyczalnią sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.
Zakres świadczeń:
- zwalczanie bólu zgodnie z wytycznymi WHO i leczenie innych dolegliwości somatycznych towarzyszących chorobie,
- zapobieganie kacheksji,
- profilaktyka i leczenie odleżyn,
- rehabilitacja,
- zabiegi pielęgnacyjno-medyczne zlecone przez lekarza hospicjum,
- wykonywanie czynności wspierających funkcję oddychania,
- edukacja osób opiekujących się swoimi bliskimi (instruktaż dla opiekunów przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych i inne),
- towarzyszenie choremu i jego rodzinie w terminalnym okresie choroby,
- wsparcie rodziny w żałobie.
Zgłoszenia do hospicjum domowego dla dorosłych:
Hospicjum domowe
NZOZ Nowe Życie
ul. Mleczarska 11
29-100 Włoszczowa
tel. (41) 394 44 06 wew. 3
pon.- pt. w godz. 8:00 – 14:00
p. Katarzyna Ogonek
Zgłoszenia do hospicjum domowego mogą dokonać:
- osoby chore,
- rodzina chorego lub opiekunowie,
- lekarze POZ,
- inni pracownicy opieki zdrowotnej.
Warunki przyjęcia pod opiekę hospicjum domowego:
- udokumentowanie choroby nowotworowej lub przewlekłej w zaawansowanej fazie (karta leczenia szpitalnego),
- skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty,
- zgoda pacjenta na objęcie opieką hospicyjną,
- pacjent lub jego opiekunowie powinni również wykazać gotowość do współpracy z zespołem hospicyjnym i przestrzegania wytycznych dotyczących opieki i leczenia paliatywnego.