Opieka paliatywna (hospicyjna) to kompleksowa i aktywna forma opieki nad pacjentami cierpiącymi na nieuleczalne i postępujące choroby. Otacza jak płaszczem (łac. pallium = płaszcz) nieuleczalnie chorych oraz ich rodziny. Oferuję opiekę i wsparcie na wielu płaszczyznach. Celem opieki paliatywnej jest poprawienie jakości życia pacjentów i ich rodzin w ostatnim okresie choroby, kiedy leczenie przyczynowe już nie jest możliwe. Opieka paliatywna obejmuje zwalczanie bólu i innych objawów somatycznych, łagodzenie cierpienia psychicznego, duchowego i społecznego oraz wspieranie rodzin pacjentów w trudnym okresie choroby i po śmierci bliskiej osoby. Opieka paliatywna respektuje życie, kładzie nacisk na naturalny przebieg choroby i nie uznaje eutanazji.
Hospicjum stacjonarne
Hospicjum domowe
Wypożyczalnia sprzętu
Hospicjum stacjonarne sprawuje opiekę na pacjentami w terminalnym stadium choroby, którzy ze względu na objawy chorobowe wymagają specjalistycznej, holistycznej, całodobowej pomocy lub też z innych powodów nie mogą przebywać w domu pod opieką rodziny.
Hospicjum domowe sprawuje opiekę paliatywną, która jest specjalistycznym świadczeniem medycznym udzielanym w domu pacjenta w ramach kontraktu z NFZ.
Idea opieki domowej opiera się na współdziałaniu rodziny chorego z członkami wyjazdowego zespołu hospicyjnego.
Włoszczowskie Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej prowadzi wypożyczalnię sprzętu medycznego niezbędnego do sprawowania domowej opieki nad osobami w stanach terminalnych.